29
04
2014
29 04.2014
Aktualności

Kodeks budowlany Komisja Kodyfikacyjna Prawa Budowlanego od października 2012 roku zajmuje się opracowaniem projektu Kodeksu budowlanego. Projekt ma być gotowy na koniec listopada 2014 roku. Celem Kodeksu jest usprawnienie wydawania kluczowych dokumentów, a także ułatwienie życia inwestorom i uporządkowanie przestrzeni publicznej.

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Budowlanego od października 2012 roku zajmuje się opracowaniem projektu Kodeksu budowlanego. Projekt ma być gotowy na koniec listopada 2014 roku. Celem Kodeksu jest usprawnienie wydawania kluczowych dokumentów, a także ułatwienie życia inwestorom i uporządkowanie przestrzeni publicznej. Inwestorom nie podobają się obecne nadmiernie rozbudowane procedury oraz brak kategoryzacji obiektów budowlanych.


Nowością w projekcie kodeksu ma być rozszerzenie katalogu inwestycji, które będą objęte domniemaną zgodą budowlaną (zgłoszeniem). W odrębnym postępowaniu trzeba będzie jednak uzyskać decyzję środowiskową.


Kolejną nowością jest rezygnacja z decyzji o warunkach zabudowy. Zamiast niej komisja proponuje dwie nowe instytucje. Pierwsza to miejscowe przepisy urbanistyczne - określają warunki zabudowy i zagospodarowania terenów, ale nie decydują o przeznaczeniu terenu.  Druga to miejscowy plan zabudowy, uchwalany przez radę gminy, który będzie brać pod uwagę wyznaczniki architektoniczne dla danego miejsca.


Komisja planuje także zmianę roli nadzoru budowlanego. Powiatowe inspektoraty zostaną przekształcone w okręgowe i będzie ich tylko sto (obecnie jest 378). W każdym inspektoracie będzie pracował 20 osobowy zespół składający się z osób wszystkich specjalności w uprawnieniach budowlanych. Dodatkowo organy nadzoru większy nacisk będą kładły na kontrolę następczą, czyli kontrolę tylko w przypadku łamania prawa.


Powstanie kodeksu powinno przynieść liczne korzyści, m.in. sprawniejsze uzyskanie wszystkich dokumentów potrzebnych do rozpoczęcia budowy, przyśpieszy realizację inwestycji. 

Powrót

Kontakt

P.T.U. ELEKTRA Sp. z o.o.
20-704 Lublin, ul. Wojciechowska 7K
tel. 661-245-425
tel. 601-358-882
fax: +48 81 533-00-26
e-mail: info@deweloperlublin.pl

Informacja

Deweloper Elektra buduje i sprzedaje nowe domy w Lublinie. Inwestycje zlokalizowane są w Sławinku i Ponikwodzie - prestiżowych dzielnicach zachodniej i północnej części miasta Lublin. Deweloper specjalizuje się w budowie domów jednorodzinnych w zabudowie bliźniaczej oraz szeregowej. Oddawane do użytku nowe domy cechuje nowoczesna architektura oraz solidne wykonanie, które gwarantują komfort mieszkania przyszłym właścicielom. Nowe segmenty, domy na sprzedaż w Lublinie czekają właśnie na Ciebie.

Obserwuj nas

Facebook
Copyright © 2019 Elektra Development.
Realizacja: Sulimo